fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bezpieczna Polska w Zjednoczonej Europie – Lewica prezentuje postulaty wzmacniające bezpieczeństwo Polek i Polaków.

Liderzy Lewicy podczas konwencji programowej przypomnieli, że Lewica jest najbardziej proeuropejską siłą polityczną. To Lewica wprowadziła Polskę do NATO i do UE. Teraz jest czas na to, by wprowadzić Europę do Polski. Dla Lewicy, Unia to wartości, bezpieczeństwo, wspólna armia, wspólna waluta, czy wspólna energetyka.

Liderzy Lewicy podczas konwencji programowej przedstawili postulaty działań w ramach Unii Europejskiej dotyczące Ukrainy, bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, a także mieszkaniowego.

Dwanaście postulatów dla „Bezpiecznej Polski” zaprezentowanych podczas konwencji Lewicy:

 1. Ukraina w UE

 2. Likwidacja europejskiego liberum veto

 3. Dołączenie do prokuratury europejskiej

 4. Dzień Europy - 2 maja - ustawowo dzień wolny od pracy

 5. Wspólna europejska polityka energetyczna

 6. Wydzierżawienie lub kupno energii z elektrowni atomowych od Niemców

 7. Europejskie siły zbrojne

 8. Europejska tarcza antyrakietowa

 9. Fundusz Pomocna Dłoń

 10. Europejska służba kontrwywiadowcza -Zwiększenie działań kontrwywiadowczych w UE

 11. Europejski fundusz mieszkaniowy

 12. Europejska płaca minimalna

- Trzeba dopuścić ukraińskich parlamentarzystów do uczestnictwa w Parlamencie Europejskich i nadać im status obserwatorów, aby przyspieszyć drogę Ukrainy do wejścia do struktur unijnych. – mówił współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Dodał też, że konieczna jest likwidacja europejskiego liberum veto, aby żaden kraj nie blokował korzystnych dla całej wspólnoty rozwiązań. Wymienił tu m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, któremu zarzucał blokowanie pakietu klimatycznego. Biedroń wyjaśnił, że likwidacja zasady jednomyślności miałaby zostać zastąpiona wzmocnioną większością kwalifikowaną - 72 procent państw i 65 procent ludności.

Trzecim postulatem, o którym mówił Biedroń, to dołączenie Polski do prokuratury europejskiej, bo - jak się wyraził - "bycie w tej wspólnocie gwarantuje wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, bezpieczeństwo prawne". - Apeluję do Zbigniewa Ziobry: jeżeli jest pan uczciwy, jeżeli pan się nie boi, jeżeli pan nie ma nic na sumieniu, proszę zadeklarować, że Polska w najbliższych miesiącach, w trybie pilnym dla bezpieczeństwa Polek i Polaków przystąpi do prokuratury europejskiej.

Czwartym postulatem Lewicy jest ustanowienie 2 maja dniem wolnym od pracy. "2 maja obudziliśmy się w Unii Europejskiej" - mówił Biedroń. Polska stała się jednym z państw członkowskich UE 1 maja 2004 r.

Lider partii Razem Adrian Zandberg zaczął swoje wystąpienie od przypomnienia, że mamy kilka miesięcy, żeby przygotować się na trudną zimę. - To będzie pierwsza zima bez gazu, bez paliw kopalnych z Rosji. My, na Lewicy, nie mamy w tej sprawie wątpliwości ze zbrodniarzem nie wolno handlować – dodał Zandberg. Mówił też, że powinna powstać europejska spółdzielnia energetyczna, która po odejściu od surowców z Rosji mogłaby wspólnie kupować gaz i inne paliwa dla wszystkich krajów, a nie tylko dla najbogatszych - na podobnej zasadzie, jak wspólnie kupowano szczepionki przeciw COVID-19.

Żeby Europa trwale odzyskała bezpieczeństwo, musimy trwale odejść od paliw kopalnych  stwierdził Adrian Zandberg i ocenił, że potrzebne będą duże publiczne inwestycje w stabilne źródła energii. - Polska powinna położyć na stole odważną propozycję - wspólne ministerstwo energetyki zawiadujące nowymi funduszami własnymi na czyste źródła energii w całej Europie mówił i podkreślał, że UE musi pomóc krajom, które są uzależnione od rosyjskich surowców.

Zandberg dodał też, żeby Polska powinna zaproponować, aby wydzierżawić elektrownie atomowe od Niemiec, które te chcą zamykać.

Kolejnym postulatem, o którym mówił Zandberg, jest bezpieczeństwo europejskie. - Uważamy, że Polska, która jest największym krajem w regionie, może być liderem regionu, powinna zaproponować Niemcom powołanie wspólnych jednostek obrony przeciwrakietowej i takie europejskie jednostki mógłby chronić przed agresją z nieba terytorium Niemiec, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej  ocenił. - To powinien być zaczyn wspólnych europejskich sił obronnych – stwierdził.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty mówił natomiast o utworzeniu "Funduszu Pomocna Dłoń", które miałoby być wsparciem dla krajów, w tym obecnie dla Polski, które przyjmują uchodźców. Kraje miałyby otrzymywać - zgodnie z propozycją Lewicy - 500 euro miesięcznie na uchodźcę, które miałyby przeznaczane m.in. na zdrowie czy edukację.

Współprzewodniczący Lewicy mówił też o potrzebie powołania europejskiej służby kontrwywiadowczej, która miałaby podejmować działań kontrwywiadowczych w UE na agentów Rosji, którzy działają np. w mediach społecznościowych.

- Będziemy więcej wiedzieli, jeżeli powstanie europejska służba kontrwywiadowcza, o tym, czy maile pomiędzy urzędnikami krążą dlatego, że inni urzędnicy je wypuszczają, bo nie lubią swoich kolegów z pracy, czy faktycznie robią to służby zagraniczne  stwierdził Czarzasty. - Będziemy wiedzieli, czemu nagle wszystkie tweety antyszczepionkowe zmieniły się w tweety proputinowskie albo antyukraińskie  dodał.

Czarzasty mówił też o kryzysie na rynku nieruchomości, który powinien zostać rozwiązany przez państwo i Unię Europejską. "Uważamy, że trzeba stworzyć europejski fundusz mieszkaniowy". Jak wskazał, miałby on służyć do tego, aby wspólnie rozwiązywać problemy mieszkaniowe.

Ponadto Włodzimierz Czarzasty mówił także, aby rozpocząć o europejskiej płacy minimalnej, które dziś są bardzo zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi krajami. - Mamy wstępną propozycję - pensja minimalna powinna wynosić 2/3 średniej pensji w każdym kraju  powiedział Czarzasty i dodał, że Lewica jest gotowa na szeroką dyskusję na ten temat.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem