O godzinie W syreny zawyły w regionie i całej Polsce. Wszyscy wiedzieli, że to 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Lokalne samorządy opracowały specjalne kalendarze obchodów, włączały mundurowych, harcerzy, grupy rekonstrukcyjne. Licznie w uroczystościach zaplanowanych na 1 sierpnia uczestniczyli mieszkańcy Włocławka.
Najpierw przy pomniku Armii Krajowej w parku im. Władysława Łokietka. Po okolicznościowych przemówieniach prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego i I wicewojewody, lidera Nowej Lewicy w regionie Piotra Hemmerlinga, – delegacje włocławskiego samorządu, parlamentarzystów Lewicy – posła na Sejm Piotra Kowala i senatora RP Stanisława Pawlaka, partii politycznych, w tym Nowej Lewicy, organizacji pozarządowych, instytucji, związków kombatantów, żołnierzy i strażaków – złożyły hołd Powstańcom Warszawskim.
Kwiaty złożono także pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
Dalsza część uroczystości toczyła się w parku im. Władysława Łokietka. Zorganizowano tam koncert „Warszawa’44. Pamiętamy”, w którym wystąpiła młodzież z "Przystanku Kultura" - Centrum Kultury Browar B. Potem już spontanicznie śpiewano powstańcze piosenki.
Uczestniczący w uroczystościach mogli obejrzeć wystawę pt. "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę" oraz wystawę eksponatów powstańczych z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także ekspozycję książek o Powstaniu Warszawskim dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zdzisława Arentowicza.
Galerie zdjęć ze wszystkich elementów obchodów rocznicy we Włocławku obejrzeć można pod linkiem autora – Wojciecha Alabrudzińskiego w portalu wloclawek.naszemiasto.pl
***
30 lipca, na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zmarła Krystyna Majczyńska – włocławianka, polska żołnierka, porucznik, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 98 lat.
Krystyna Majczyńska urodziła się w 1926 roku w Warszawie, ale wychowywała się we Włocławku.
Od września 1942 roku działała w warszawskiej konspiracji, przeszła szkolenie sanitarne. Gdy wybuchło powstanie, była przydzielona do Sanitariatu Okręgu Warszawa AK „Bakcyl” Grupy AK „Północ”.
Brała udział w walkach na Żoliborzu oraz na Starym Mieście. Opuściła miasto wraz z cywilami. Została osadzona w Dulagu 121 w Pruszkowie, a następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Później przebywała w Ravensbrück, Sachsenhausen oraz w Ludwigsfelde i Oranienburgu. Jej życie zostało ocalone. Po wojnie wróciła do Włocławka, gdzie wyszła za mąż i spędziła resztę życia. Przez wiele lat była prezeską Zarządu Oddziału Włocławskiego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
W 1970 została odznaczona Medalem za Warszawę 1939-1945, w 1982 roku otrzymała Warszawski Krzyż Powstańczy, w 2014 – Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
W 2020 roku otrzymała od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W 2023 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Urnę z prochami Zmarłej pochowano na cmentarzu komunalnym przy Al. Chopina we Włocławku. Spoczęła wśród związanych z Włocławkiem powstańców warszawskich – Bogdana Bubnowa, Tadeusza Osińskiego, Mieczysława Relcela, Mieczysława Matrybińskiego i innych upamiętnionych na tym samym cmentarzu.
Cześć Ich Pamięci!
fot. Wojciech Alabrudziński
opr. nim, 2 sierpnia 2024 r.